خانه / پزشکی / آب مروارید بزرگترین عامل نابینائی در ایران

آب مروارید بزرگترین عامل نابینائی در ایران

 ۴۵۰ هزار نابینا در ایران رقم بالا و نگران کننده ای است

مهمترين عامل نابينايي در ايران به گفته متخصصان حوزه سلامت بينايي، آب مرواريد است؛ درحالي که مي توان با شناسايي به موقع بيماران و انجام يک جراحي ساده، بيماري را درمان و از بروز نابينايي پيشگيري کرد.
به گزارش سپیدان پرس؛  آب مرواريد (کاتاراکت) نوعي بيماري چشمي وابسته به سن است که با تار شدن عدسي چشم آغاز مي شود و با افزايش تيرگي و کدر شدن عدسي، بينايي را مختل مي کند. اين بيماري در بيشتر موارد در صورت مراجعه به موقع (زماني که به آن ”زمان رسيدن” مي گويند) با يک جراحي ساده برطرف مي شود.
حدود سه ميليون نابينا در جهان وجود دارند که از اين تعداد يک و نيم ميليون نفر کودک هستند. ۶۰ ميليون نفر در جهان دچار بيماري آب سياه (گلوکوم) و در معرض ابتلا به نابينايي هستند، همچنين ۱۳۵ ميليون نفر مبتلا به عيوب انکساري چشم هستند که ممکن است دچار کم بينايي شوند.
سالانه دو ميليون نفر در جهان در اثر ابتلا به بيماري ديابت نابينا مي شوند و يک و نيم ميليون نفر در اثر آب سياه نابينا مي شوند.
ميزان شيوع نابينايي در ايران نيز همانند جهان است به طوري که به گفته عضو هيات مديره انجمن اپتومتري ايران و رييس انجمن اپتومتري خراسان، ۴۵۰ هزار نابينا و تقريبا حدود ۹۰ هزار کم بينا در ايران هستند.
دکتر عباس عظيمي در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار کرد: معيار کم بينايي در آمارها و تحقيقات مختلف متفاوت است اما در ايران آمار نابينايي و کم بينايي بالا است.
وي افزود: يکي از مهمترين عوامل نابينايي در ايران، بيماري آب مرواريد است که به رغم اينکه پيشرفت هاي زياد در حوزه چشم پزشکي در کشور صورت گرفته و از تکنولوژي ها و فناوري هاي بالايي برخوردار هستيم اما مشخص کردن افرادي که دچار آب مرواريد هستند به ويژه در مناطق دوردست و روستاها بسيار مشکل است.
عظيمي ادامه داد:شناسايي نشدن به موقع بيماران سبب افزايش شمار نابينايان در اثر بيماري آب مرواريد در کشور شده است؛ بيماري که به راحتي و با هزينه بسيار اندک مي توان در صورت تشخيص به موقع آن را درمان و از نابينايي و معلوليت افراد پيشگيري کرد.

** لزوم غربالگري در مورد بيماري آب مرواريد
عضو هيات مديره انجمن اپتومتري ايران با يادآوري اينکه سالانه تعداد زيادي از افراد مبتلا به آب مرواريد به دليل شناسايي نشدن براي معرفي به مراکز بيمارستاني در ايران نابينا مي شوند، خواستار اجراي طرح غربالگري بيماري آب مرواريد در سراسر کشور شد.
عظيمي اظهار کرد: توصيه اکيد ما به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و متوليان امر بهداشت اين است که طرح غربالگري را به ويژه در زمينه تشخيص بيماري آب مرواريد در سطح ايران براي پيشگيري از افزايش نابينايي ها اجرايي کنند.
وي افزود: اگر غربالگري اصولي و سراسري در تمام نقاط کشور به ويژه نقاط دوردست صورت گيرد، مي توان به ميزان قابل توجهي از بروز نابينايي پيشگيري کرد.
عظيمي با بيان اينکه درحال حاضر در برخي مناطق کشور کم و بيش اين طرح انجام مي شود اما به صورت کامل و جامع در سراسر کشور اجرا نمي شود، ادامه داد: اجراي سراسري اين طرح نيازمند همکاري تعداد زيادي نيروي انساني متخصص حوزه سلامت بينايي است.
به گفته وي، انجمن علمي اپتومتري ايران و اپتومتريست هاي سراسر کشور اين آمادگي را دارند که در سراسر کشور با کمک چشم پزشکان و با برنامه ريزي که از سوي وزارت بهداشت،طرح جامع غربالگري آب مرواريد را در ايران اجرايي کنند.

** عوامل آب مرواريد
عضو هيات مديره انجمن اپتومتري ايران در مورد عوامل بروز آب مرواريد گفت: عوامل متعددي سبب بروز آب مرواريد مي شوند که در سه گروه ”آب مرواريد سني” که معمولا در سنين بالاي ۵۰ سال بروز مي کند، ”آب مروارديد ضربه اي و آب مرواريد ناشي از مصرف داروها” و”آب مرواريد ژنتيکي” طبقه بندي شده اند که همگي قابل تشخيص و درمان هستند.
عظيمي اظهار کرد: آب مرواريد ضربه اي و دارويي و آب مرواريد ژنتيکي معمولا به موقع تشخيص داده و درمان مي شوند اما آب مرواريد سني معمولا مورد بي توجهي قرار مي گيرد زيرا افراد سالمند و اطرافيان آنها تصور مي کنند که کاهش بينايي ايجادشده، در اثر افزايش سن و طبيعي است و به همين دليل اين بيماري به موقع تشخيص داده نمي شود و ممکن است به نابينايي فرد منجر شود.
به گفته دکتر فرزاد محمدي رئيس دفتر هماهنگي پيشگيري از نابينايي و سلامت چشم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سالانه ۶ هزار جراحي آب مرواريد به ازاي هر يک ميليون نفر (معادل ۵۰۰ هزار جراحي) در ايران انجام مي شود که اين رقم نشان دهنده توسعه يافتگي کشور در حوزه خدمات چشم پزشکي است.
وي اظهار کرده است که انجام سالانه اين ميزان جراحي آب مرواريد، يک شاخص بسيار کيفي در بحث توسعه يافتگي در حوزه خدمات چشم پزشکي در دنيا به شمار مي آيد.
سازمان بهداشت جهاني توصيه مي کند که سالانه بايد بيش از ۳ هزار عمل جراحي آب مرواريد در کشورها انجام شود تا اطمينان حاصل شود که فرد نيازمند جراحي آب مرواريدي وجود ندارد که جراحي نشده باشد. هرچه نرخ جراحي آب مرواريد در کشورها بالاتر باشد، نشانه توسعه يافتگي بيشتر کشورها در زمينه خدمات چشم پزشکي است.
هرچه جمعيت جوامع بيشتر باشد، شيوع آب مرواريد نيز بيشتر مي شود چراکه آب مرواريد يک بيماري وابسته به سن و ابتلاي به آن اجتناب ناپذير است.
بنابراين با توجه به افزايش سن جوامع و اميد به زندگي به ويژه در جامعه ايراني که در حال حاضر متوسط اميد به زندگي در آن بالاي ۷۵ سال است، شيوع آب مرواريد نيز رو به افزايش است به گونه اي که بسياري از افراد بالاي ۷۵ سال کشور به درجاتي از آب مرواريد مبتلا هستند.
بر اين اساس و با توجه به استاندارهاي سازمان بهداشت جهاني، جوامعي در حوزه خدمات سلامت چشم توسعه يافته به شمار مي آيند که نرخ جراحي آب مرواريد در آن جوامع رشد افزاينده داشته باشد.
حداقل نرخي که سازمان جهاني بهداشت براي کشورهاي توسعه نيافته، کمتر توسعه يافته يا درحال توسعه تعيين کرده است، عددي بالاي ۲ هزار و ۵۰۰ است.

همچنین ببینید

مژده به محرومان و مددجویان سپیدانی

به گزارش سپیدان پرس، در جلسه ای که با حضور امام جمعه شهرستان، فرمانده سپاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *