خانه / اسلایدر / گلایه سپیدانی ها از گرانی و نبود تنوع کالا در بازار/ بیش از ۵۰ درصد اهالی شهر اردکان از شیراز خرید می کنند!

گلایه سپیدانی ها از گرانی و نبود تنوع کالا در بازار/ بیش از ۵۰ درصد اهالی شهر اردکان از شیراز خرید می کنند!

با نزدیک شدن به عید نوروز جوش و خروش مردم برای خرید بیشتر دیده می شود اما آنطور که گویاست گرانی، عدم تنوع کالا در سپیدان و همچنین خرید همشهریان از مراکز استان فارس و یاسوج مشکل این روزهای اهالی و بازاریان سپیدانی به شمار می رود.

به گزارش سپیدان پرس، در ایام نزدیک به عید باستان دغدغه اصلی همه مردم گرانی در بازار و در مقابل کمبود وضعیت مالی است؛ این شرایط همه ساله همچون یک عرف در جای جای کشور مشهود و لمس شده است.

حال مردم در این میان همگام با رسوم دیرینی که نو شدن در آستانه عید را به همراه دارد به ناچار وارد بازار می شوند و کم و بیش خرید عیدانه خود را برای خانواده تدارک می بیند.

در شهرستان سپیدان هم این رسم و رسوم پابرجا بوده و مردم برای خرید سال جدید روانه بازار می شوند.

اما در این میان ۳ آسیب جدی در زندگی روز مره مردم تاثیر گذاشته است که در آن “اقتصاد” در راس آن قرار داشته و حرف اول را می زند.

۱- گرانی اجناس در بازار شهر اردکان
۲- عدم تنوع کالا در بازار شهر اردکان
۳- عادت شهروندان به خرید از شهر های دیگر

این سه عامل شاید در دیگر شهرها نیز وجود داشته باشد ولی به جرات می توان گفت که هر سه مورد ضمن اینکه در زندگی اقتصادی مردم دخیل است همه اقشار جامعه را نیز به نوعی درگیر خود ساخته است.

گرانی اجناس در بازار شهر اردکان موجب می شود که مردم خرید خود را از دیگر مراکز استان که قیمت مناسبی دارند انجام دهند.

عدم تنوع کالا و اجناس در بازار هم حداقلِ افرادی که میل خرید از بازار شهر اردکان را دارند را به ناچار روانه بازارهای دیگر مراکز استان می کند.

خرید شهروندان از دیگر شهر ها هم در هر شرایط ممکن و در هر برهه از زمان برای برخی ها ممکن شده است که ظاهراً این عمل آنها به یک عادت تبدیل شده است.

همانطور که عنوان شد این سه آسیب که در راس آن امور اقتصادی وابسته به مردم قرار دارد، برای همه اقشار جامعه متضرر است.

شاید گرانی اجناس در بازار شهر اردکان مربوط به کمبود مشتری است و شخص بازاری برای درآمد خود و اجاره مغازه اش ناچاراً قیمت کالاها را افزایش می دهد.

در پی این کمبود مشتری شخص بازاری ریسک تنوع بخشی به مغازه خود را نمی دهد و شهروندانی که به عادت خرید خود را از دیگر شهرها انجام می دهند هم زمان را از دست داده، متحمل هزینه های حاشیه ای می شوند و خطرات جاده و دیگر حوادثات را به جان می خرند.

تعادلی که می بایست در بازار، جیب و عادت مردم احیا شود مستلزم فرهنگ سازی بین مردم و مدیریت مسئولان شهرستانی است تا اجناس به قیمت اصلی خود فروخته شوند، تنوع کالاها متناسب با جیب مردم و دید مردم باشد و عادت کنندگان خرید از دیگر شهرها سود و منفعت خالص اقتصادی را به همشهری خود اعتا کند.

در این صورت است که تعادل اقتصادی در سطح شهرستان سپیدان برقرار خواهد شد؛ در غیر این صورت و با الگو قرار دادن کلمه “منیت” بین اقشار متعدد مردمی نه تنها اقتصاد بازار شهرستان رو به افول می رود بلکه پول مردم سپیدان نیز به جیب دیگر مردم شهرستانها خواهد رفت.

در همین خصوص پایگاه تحلیلی خبری سپیدان پرس برای برسی این موضوع نظرسنجی با عنوان “دلیل عدم استقبال سپیدانی ها از بازار این شهرستان برای خرید عید چیست” را تدارک دیده است که نتایج جالبی تاکنون بدست آمده است.

بر اساس این نظرسنجی تاکنون ۳۲ درصد مردم به گرانی کالا در شهر رای داده اند، ۳۵ درصد به عدم تنوع کالا در بازار و ۳۳ درصد نیز به عادت مردم به خرید از شهرهای دیگر رای داده اند.

خبرنگار ما برای پیگیری دقیق این موضوع به بازار شهر اردکان مراجعه کرده است؛ یکی از همشهریان سپیدانی در این رابطه می گوید: تنوع کالاها در بازار زیاد نبوده و امکان انتخاب مناسب برای مشتری فراهم نیست.

وی افزود: اکثر کالاهایی نیز که در شهر وجود دارند بیشتر کالاهای تکراری و بچه گانه بوده و تفاوت قیمت قابل توجهی با کالاهای مشابه در خارج از شهر دارند و همین عامل سبب شده تا خرید همشهریان به شهرهای همجوار هدایت شود.

بانوی سپیدانی اضافه می کند: برخی از فروشندگان اجناس خودشان را گاهی دو برابر فروشندگان دیگر شهرهای استان می فروشند و خریداران به ناچار خطرات جاده ای را متحمل می شوند و به دیگر شهرها می روند.

جوانی میگوید: من و خانوادم همانند دیگر فرهنگیان سپیدانی اکثراً خریدهای خود را از مرکز فارس انجام می دهیم و به صرفه تر هم است؛ ما این طور راحتیم و به دیگر کارهای خود در شیراز نیز می رسیم.

وی می افزاید: به جرات می توان گفت بیش از ۵۰ درصد اهالی سپیدان برای خرید شب عید به شهرستان های همجوار هدایت شده اند که دلیل اصلی آن گرانی و عدم تنوع کالا است.

به هر حال، بازار شب عید در شهر اردکان، این روزها حال و هوای عید به خود گرفته است و لازم می باشد تعادل اقتصادی و فرهنگ سازی بین همه اقشار مردمی برای حفظ و جذب سرمایه مالی صورت گیرد.

انتهای پیام/

 

همچنین ببینید

موضوعات مهم و قابل تامل در نماز آدینه این هفته / از عدم فراموشی مشکل آب شرب شهر تا تذکر به اقدام ضد فرهنگی در شهرستان و…

حجت الاسلام موسوی انور خطیب جمعه سپیدان، در خطبه دوم ضمن دعوت نماز گزاران به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *