خانه / اجتماعی / مسئولین برای رضای خدا به داد مردم محروم روستاهای سپیدان برسید!/ درد و دل روستاییان سپیدانی

مسئولین برای رضای خدا به داد مردم محروم روستاهای سپیدان برسید!/ درد و دل روستاییان سپیدانی

در این گزارش به ‌سراغ روستاهای شهرستان سپیدان رفتیم که مردم آن‌ طعم تلخ “محرومیت”  را با تمام وجود چشیده‌اند، روستاهای دور یا نزدیکی که به ‌دلیل نامناسب بودن راه دسترسی، نداشتن گاز و … روزهای بارندگی و برفی سرد سال را با حداقل‌ترین امکانات در میان خروارها برف و گل و لای سپری می کنند.

به گزارش سپیدان پرس، شهرستان سپیدان با مرکزیت شهر اردکان جزء محروم ترین شهرستان های استان فارس است و روستاهای آن نیز به معنی واقعی کلمه محرومیت و عدم امکانات را لمس کرده اند.

این بار به ‌سراغ روستاهای شهرستان سپیدان رفتیم که مردم آن‌ طعم تلخ “محرومیت” را با تمام وجود چشیده‌اند، روستاهای دور یا نزدیکی که به ‌دلیل نامناسب بودن راه دسترسی، نداشتن گاز و … روزهای بارندگی و برفی سرد سال را با حداقل‌ترین امکانات در میان خروارها برف و گل و لای سپری میکنند.

با وجود اینکه همه ارگان ها و نهاد های شهرستان سپیدان تلاش خود را در محرومیت زدایی از روستاها دریغ نکرده اند ولی این روستاها همچنان از عدم امکانات کافی و دیگر موانع اقتصادی همچون بیکاری، مهاجرت و … در عذاب هستند.

اکثر روستاهای این شهرستان کشاورز و دامدار بوده و تنها از این راه درآمدزایی می کنند.

به علت موانع و موارد بسیاری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این منطقه سرباز می زنند و اعتباراتی که دولت در این اوضاع نابسامان اقتصادی به شهرستان اختصاص می دهد اندک بوده و کفاف خدمات رسانی بیش از پیش را به اهالی نمی دهد.

مسائل و مشکلات روستاییان باعث شد که خبرنگار سپیدان پرس پای صحبت های برخی از روستا نشیان بنشیند.

مهدی هوشمندی با مطرح ساختن مسائل و مشکلات روستاهای همجوار شهر اردکان اظهار کرد: وضعیت جاده خاکی برخی از روستاهای نزدیک به مرکز شهر اردکان سبب شده تا مردم این دیار با مشکلات فراوانی دست ‌و پنجه نرم کنند.

وی خاطر نشان کرد: برف و کولاک به هنگام بارندگی و همچنین گل و لای در راه ارتباطی روستاها تردد را در فصول سرد و برفی با مشکل مواجه ساخته است.

دیگر جوان روستایی گفت: با وجود اینکه روستای ما با مرکز شهر اردکان فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتر را دارد ولی همچنان راه ارتباطی خاکی داشته و گاز برای رفاه بیشتر در روستا را نداریم؛ نبود دیگر امکانان رفاهی و خدماتی و … هم اکنون موجب شده بیش از ۲۰ خانوار از این روستا به شهرستان های همجوار و یا استان های دیگر مهاجرت کنند.

منصور حسینی، یکی دیگر از روستاییان سپیدانی گفت: به دلیل نبود برنامه های کامل و جامع در بخش اشتغال روستائیان، مشکلاتی از جمله راه، آنتن دهی و تلفن همراه و دیجیتال به صورت ضعیف، نبود آب کشاورزی، بیکاری و دیگر مسائل اجتماعی و اقتصادی امروز شاهد مشکلات و معضلات از جمله مهاجرت روستاها هستیم که این مشکلات با امکانات و خدمات روز افزون مسئولین در شکوفایی روستاها و جلوگیری از مهاجرت ها و تشویق در مهاجرت معکوس حل خواهد شد.

این شهروند سپیدانی همچنین مشکل عدم بهره مندی از گاز، راه مناسب روستایی، عدم تکمیل طرح هادی، آب شرب و کشاورزی، مقاوم سازی منازل را از دیگر مشکلات اهالی روستاهای سپیدان عنوان کرد.

به گزارش سپیدان پرس، اکثر روستاهای شهرستان کوثر از نعمت برق، گاز، تلفن، راه و … بهره مند هستند و مسئولین شهرستان نیز پیشتر نسبت به خدمات رسانی به روستاها اقدامات لازم را انجام داده اند ولی همچنان روستاهایی هستند حتی در حاشیه شهر اردکان که از امکانات رفاهی و راهی بی بهره هستند.

شاید اگر خدمات مسئولین کارآمد تر و بیش از پیش برای روستاییان صورت می گرفت درصد مهاجرت و دیگر مسائل اقتصادی و اجتماعی برای مردم کاهش می یافت.
انتهای پیام/

 

همچنین ببینید

برگزاری همایش سالانه امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش سپیدان پرس، همایش سالانه امر به معروف و نهی از منکر با موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *